Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Veganská akce v Praze vzbudila v centru velký zájem

19. 07. 2014 1:00:02
PRAHA - V pátek 18. července se od 16 hodin na náměstí Republiky v Praze uskutečnila událost nazvaná "Zvíře není zboží". Kolem 16. hodiny se na náměstí sešlo cca 50 aktivistů a aktivistek. Akce však vzbudila i velkou pozornost u kolem jdoucích. Na akci jsme rozdali 300 letáků a i tak jich bylo málo. Akce byla inspirovaná obdobnou akcí mezinárodní organizace PETA, kterou podporuje i mnoho osobností jako například Pamela Anderson, Pink, Joaquin Phoenix nebo Paul McCartney. Organizátoři zabalili dobrovolníky tak, aby vypadali jak zabalené maso v regálech supermarketů. Opatřeny byli lidé i cenovkami.

Protestní akce chce upozornila na to, že za produkty v supermarketech se skrývají skutečné životy zvířat. "Chceme upozornit, že každé zvíře má svou hodnotu a své právo prožít důstojný a svobodný život bez neustálého strachu, izolace a utrpení," psalo se v prohlášení prohlášení.

Tuto událost pořádalo mezinárodní hnutí 269. Aktivisté hnutí v minulosti již pořádali několik akcí. Při jedné z nich se například dobrovolníci nechali označkovat rozpáleným železem. "Apelujeme proto na všechny – nebuďme lhostejní, nepodporujme utrpení, nepodporujme bolest a nezapomeňme, že otrokářství i holokaust byly ve své době naprosto legální a velkým množstvím lidí přijímány," píše se na stránkách 269.cz.

FOTO pro 269 nafotil Martin Krátký


Text prohlášení:


Slevy, akce, neodolatelné nabídky... To vše na nás vykukuje ze všech stran. Kup si tohle nebo tamto, teď je ten nejideálnější čas. Nákupní mánie se stala smyslem života mnohých z nás. Ráno do práce, po práci do obchoďáku a večer zapnout televizi, nebo zajít do restaurace a jít spát a to vše pořád dokola. Jenže... Přemýšleli jste někdy nad tím, co se za těmi akcemi skrývá? Kolik hektarů lesa se muselo vykácet, abychom měli čokoládu o pár korun levnější? Kolik dětí se podílelo na výrobě našich kalhot, abychom mohli jít z dobou? A kolik kilometrů ty brambory urazily, abychom si mohli udělat večeři?

A existuje tu ještě horší tragédie. Tragédie zvířecích životů. Životů, které nepoznaly co je to svoboda, láska, volný pohyb... Za každým kusem masa ve vašem obchodě stojí nějaký individuální příběh. Příběh kuřete, které se narodilo a od malička bylo zavírané do malých klecí. Příběh krávy, která sloužila nejprve jako zdroj mléka, několik telat ji bylo odebráno, aby skončila na vašem talíři. Příběh prasátka, které nikdy nepoznalo co je to slunce, vítr, déšť či sníh. Příběh kapra, který se těsnil v malých sádkách a než byl zabit, byl několikrát bez přístupu k vodě přemisťován z místa na místo.

Organizace 269 pořádá proto akci nazvanou "Zvíře není zboží". Chceme upozornit na to, že jakýkoliv život není správné vyčíslit na peníze a zneužívat pro masovou výrobu, módu, či zábavní průmysl. Chceme upozornit na to, že zvířata tu jsou z vlastních důvodů a ne, aby se staly našimi produkty. Chceme upozornit, že každé zvíře má svou hodnotu a své právo prožít důstojný a svobodný život, život prostý neustálého strachu, izolace a utrpení.

FOTO Vít HassanDěkuji všem přítomným za účast.

Autor: Jan Cemper | sobota 19.7.2014 1:00 | karma článku: 18.04 | přečteno: 1744x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Lněnička

O perníkové chaloupce 2.0. Díl první

Jeníček a Mařenka se nikdy nevzpamatovali z traumatického zážitku v dětství. Submisivní otec, nimrod, je na povel zlé macechy zavezl do lesa, aby je zastřelil, nakonec je tam nechal a ujel.

16.10.2021 v 11:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Sexuální zrání lidstva se začne zpožďovat

V roce 1970 se ve státech narodilo první dítě ženám starším 35 let jen v jednom procentě případů, avšak v roce 2012 počet těhotenství u žen nad 35 let stoupl na 15 procent.

16.10.2021 v 8:10 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 685 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Vašku, nechoď s pány na led, měli si říct Piráti

Tak oni si na to trochu i majzla dali. No asi jo, když do party, byť zváni, nechtěli jít s těmi echt provařenými (ODS, KDU a Topka). Ale podcenili Starosty.

15.10.2021 v 20:46 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 624 | Diskuse

Irena Houdková

Doháníte vaše zaměstnance k vyhoření? Přicházíte zbytečně o spoustu peněz!

Řada firem má doslova burn-out pracovní kulturu. Svými vysokými požadavky a neúměrným tlakem své zaměstnance dříve či později k vyhoření doženou. Špičkové výkony a spousta přesčasů jsou dlouhodobě brány jako samozřejmost.

15.10.2021 v 19:39 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 253 | Diskuse

Josef Komárek

Byly činěny nějaké pokusy kontaktovat Julii v lesích u Čerchova?

Aspoň jsem u pátračů nezahlédl nějaké megafony či tlampače. Také mně napadlo, jakoby Julia spíš pátračům unikala než aby jim šla vstříc. A bylo tam hodně hluku, v noci projížděly světlomety, to nešlo přeslechnout ani přehlédnout.

15.10.2021 v 12:50 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 663 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2086

Narodil jsem se v roce 1986 a v současné době bydlím na Kolínsku. Snažím se propagovat etický způsob života k ostatním lidem (bez rasismu, homofobie, sexismu...) i zvířatům a přírodě (vegatariánství a ekologii) a také demokratické principy. Jsem administrátorem kampaně Proti projevům nenávisti. Dále se mj. podílím na projektu "S barvou ven", či ekologických aktivitách. Jsem řadový člen Strany zelených.

Najdete na iDNES.cz