Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Proč se neúčastním letošní Prague Pride

14. 08. 2014 15:22:38
Dlouho jsem uvažoval nad tím, jestli se zúčastním letošní Prague Pride. Tedy festivalu (na podporu) homosexuálních, transsexuálních a bisexuálních lidí. Respektive jeho průvodu v sobotu, který je vždy nejviditelnější stránkou festivalu. Nakonec jsem se rozhodl, že ne a v tomto článku se pokusím vysvětlit proč. Na druhou stranu vysvětlím také pozitivní úlohu, kterou tento festival má či může mít.


Proč se průvodu tedy neúčastním?

1. Festival je podporován a financován ambasádou USA a Izraele
Přestože existuje výzva světových queer lidí k bojkotu akcí na nichž se podílí stát Izrael, tento festival je jimi přímo financován. Stát Izrael se přitom podle minimálně 29 zemí dopustil na území Palestiny válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, resp. porušil lidská práva. Právě ambasádu státu izrael je symbolem politiky tohoto státu. Netvrdím, že je nutné odsuzovat za tyto činy všechny Izraelce. To v žádném případě, naopak opozici, která se snaží o mírové řešení je podle mě nutné podporovat. Nicméně ambasáda je symbolem státu a jejích vlády a má politiku své vlády reprezentovat v zahraničí.
Jako vtip dne pak musím označit vyjádření velvyslance USA. „"Spojené státy budou bojovat za lidská práva každého a kdekoliv,“, napsal Norman L. Eisen zde na blogu. Vážně? Proč tedy USA byla jediná, která hlasovala proti rezoluci OSN o tom, že v Izraeli dochází k porušování lidských práv a tím ji vetovala. Že by 29 zemí se pletlo a USA měla jedinou pravdu? A co USA zločiny proti lidskosti? Ty také svědčí o lidských právech v zemi?

2. Nebuďme pokrytci
Tématem letošní Prague Pride je situace v bývalém východní bloku. Právě vzhledem k tomu, že homofóbie existuje i v jiných zemích a i zde jsou homosexuálové napadání, vč. Izraele, USA kukluxklanem, latinskoamerický zemích, afrických státech ale ano i islámských státech či Číně. Toto chování kdy se vyčlení několik zemí kde je vysoká míra homofóbie ze spousty ostatních je pokrytecké a podle mě je to výsledek pravdoláskařské rusofobie, která je v ČR tolerovaná a co víc podporovaná lidmi jako je pan Štětina či právě státy jako USA nebo Izrael. Jedna se o další fóbii, ale fóbii těch údajně „lepší lidí proti těm z jejich pohledu jediným špatným krajinám".

3. Prague Pride jde jen o svou komunitu
Prague Pride pořádání přednášky odmítl a když ČEPEK pořadatelům festivalu oznámil, že se stejně jako v loňském roce několik zástupců České pedofilní komunity zúčastní pochodu Prague Pride. Přitom při troše snahy by se určitě našel způsob, jak ČEPEKu vyjít vstříc a zároveň celou situaci mediálně zvládnout. Kdyby se například Prague Pridu s ČEPEKem domluvil na odborné debatě namísto účasti přímo v průvodu, mohlo by se jednat o kompromis, který by nestrhl takové pozdvižení, a zároveň by se tváří tvář veřejnému mínění dal ustát. Samozřejmě nebylo by to bez rizika. Prague Pride by si ale udržel tvář,“ píše Jaroslav Bisan ve svém článku na deníku Referendum.
Dodávám k tomu. Představ si člověka, který se narodil jako pedofil. Zkrátka přitahují ho děti a on s tím nic nemůže udělat. Zkrátka je. Přesto se jedná o morálního člověka slušně vychovaného, který si je vědom nepřípustnosti pohlavního styku. Takže za celý život nikoho neznásilní a žádnému dítěti nic neudělal. Nebo dokonce když vidí, že to nezvládá, tak si dojde k psychologovi, psychiatrovi a ambulantně tam dochází a třeba i bere léky na potlačení svého sexichtíče. Ale ten člověk existuje, nikomu nic neudělal. Tak proč by měl být někde segregovaný, potlačovaný či se tvářit, že neexistuje. I on má svá práva stejně jako mají práva třeba lidi trpící schizofrenií a léčí se s ní. Zkrátka, že ty lidé tu existují je fakt a nikdo je prostě nevyzmizíkujeme. Ty lidi mají také svá práva, samozřejmě ale ne provozovat svůj sexichtíč, to nikdo z ČEPEK netvrdí. To není o tom, že pedofilům budeme dovolovat styk s dětmi. Je to o tom bavit se o tom, že tu ti lidé jsou a mají také svou důstojnost. Pro spoustu lidí se pedofil = kriminálník. Ale tak to právě není. V praxi se těmto lidem říká nekriminální pedofilové. A já tvrdím, že i tito lidé mají mít svou důstojnost. Osobně opravdu lidem narodíc se s touto dejme tomu nenormalitou nezávidím. Musí to být pro ně prokletí vědět, že to co jejich hlava chce nemůžou mít a vědí, že většinou společností jsou nenáviděny a posílány jen za svou orientaci do vězení nebo ústavů ačkoliv se žádného přečinu nedopustili.

4. Prague Pride jde o párty ne o protest
Poslední dobou mám pocit, jakoby se z akce stala spíše párty než protest proti homofóbii či pochod za důstojnost. Jakoby tito lidé měli pocit, že se musí na akci vyřádit.

Proč si naopak myslím, že podobné akce mají význam?

1. Podobné akce mají být podle mě hlavně o důstojnosti
Zkrátka ukázat, že ty homosexuální lidé tu jsou a mají svou hrdost a nebojí se ji přiznat před všemi i přes homofóbii ve společnosti.

2. Coming Out
Tyto akce můžou pomoci například mladým lidem z coming outem, tedy veřejným přiznáním své orientace. Můžou se k ní na akci přiznat tím, že třeba zveřejní svou foto z akce a ukáží ji všem na sociální síti. V neposlední řadě se zde můžou seznámit, spřátelit s jinými lidmi, získat kontakty a informace, případně i psychologickou a duchovní pomoc.


3. Akce je o narušování stereotypů
Spousta lidí právě akci Prague Pride vyčítá to, že tito lidé zde ukazují svou údajnou "úchylku". Ale právě tyto stereotypy je, podle mého názoru, nutné narušovat. Když v televizi dávají striptýz a holky jsou zde takto oblečení nebo spíše neoblečení, tak je to normální, ale když se takto obleče kluk tak je to průšvih? Proč by kluk nemohl například ukázat své tělo pokud chce a dívka ano?

4. Protest proti homofóbii
Tyto akce vždy vzbudí velký mediální ohlas což je dobrá příležitost k debatě o homofóbii a právech těchto lidí například k adopcím.

Suma sumárum. Této akce se neúčastní ale v jiném formě podle mě zde mají podobné akce místo a svůj význam.

Autor: Jan Cemper | čtvrtek 14.8.2014 15:22 | karma článku: 11.28 | přečteno: 1827x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Červenka

Úskalí nastupující vlády Petra Fialy

Nedávný duel Aleny Schillerové a ekonomického experta ODS Jana Skopečka na ČT dopadl celkem jasnou porážkou aspiranta na post ministra financí.

16.10.2021 v 14:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Turner

S odstupem a chladnou hlavou o proběhlých volbách

Pád komunistů do propadliště dějin. ČSSD potrestaná za roli „béčka“ ANO. Roztříštěností oslabená nacionálně-populistická hnutí. Piráti zpět na zemi. Parlamentní většina koalice koalic. Stále úspěšné ANO. Velké veřejné demaskování.

16.10.2021 v 13:02 | Karma článku: 4.29 | Přečteno: 75 | Diskuse

Petr Borovec

Reálnost snížení CO2

Článek není ani tak o tom že EU má nereálný cíle, nebo že je není reálné splnit ani z 50%. Jde hlavně o vysvětlení změny, které musíme učinit, pokud chceme opravdu být bez produkce CO2. A aby si lidé dokázali představit ve

15.10.2021 v 20:13 | Karma článku: 12.65 | Přečteno: 382 | Diskuse

Karel Trčálek

Paní I. Zemanová, první dáma, pláče na správném hrobě a navíc hezky!

Paní Ivana Zemanová, choť pana prezidenta, evidentně pláče na správném hrobě, když žádá národ, aby tolik nenálehal na zveřejnění zdravotního stavu pana prezidenta, neboť se opět jedná jen o lehčí virózu...

15.10.2021 v 16:58 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 671 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (6)

Týden přinesl mj. pochvalná slova Věry Jourové k výsledku našich voleb, první emisi zelených dluhopisů, strategii Unie pro Arktidu, „toolbox“ Komise k řešení krize s cenami energií nebo střet slovinského premiéra s europoslanci.

15.10.2021 v 14:30 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2086

Narodil jsem se v roce 1986 a v současné době bydlím na Kolínsku. Snažím se propagovat etický způsob života k ostatním lidem (bez rasismu, homofobie, sexismu...) i zvířatům a přírodě (vegatariánství a ekologii) a také demokratické principy. Jsem administrátorem kampaně Proti projevům nenávisti. Dále se mj. podílím na projektu "S barvou ven", či ekologických aktivitách. Jsem řadový člen Strany zelených.

Najdete na iDNES.cz