Hradní sbližování s ultrapravicí

2. 12. 2016 15:18:24
Prezident Miloš Zeman v inauguračním projevu zmínil, že chce bojovat proti neonacistickým bojůvkám v ulicích.

Druhým takovým ostrovem negativní deviace jsou, podle mého názoru, neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. Jejich členové vyznávají ideologii, která by v případě svého vítězství vedla k vyhubení českého národa, a tedy i jich samých,“ řekl Miloš Zeman roce 2013. Realita je však taková, že když například na jaře letošního roku v ulicích řádili neonacističtí vandalové, kteří ničili mj. kavárny, prezident neřekl ani slovo. Jednou se jen vyjádřil proti DSSS, která svou inklinací k neonacismu je známa již od roku 2009.

Troufnu si dokonce napsat se, že jeho politika k ultrapravicovým ideologiím přibližuje. V mnohých oblastech je jeho politika s ultrapravicí v jisté synergii.

Dějství první: Pozvání Adama B. Bartoše na hrad

V témže roce, co Miloš Zeman prohlásil, že chce bojovat proti „ostrůvkům negativní deviace“ pozval na oslavu 28. října na hrad extremistu Adama B. Bartoše. Toho antisemitu, který byl zatím nepravomocně odsouzen za to, že v Polné nechal vyvěsit ceduli na niž bylo napsáno, že „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena“. Pravda. Můžete namítat, že toto se stalo až v loňském roce a Adam. B. Bartoš se za tuto dobu „radikalizoval“. Již v roce 2013 byl ovšem znám za svou antisemitistkou činnost. Například v roce 2012 napsal článek o časopisu Kraus a mediálním světě:Mediální svět je ovládán židovským vlivem, o tom není sporu. Týká se to téměř každého titulu. Co je ale potom časopis KRAUS? Jakýsi extrakt této židovské žurnalistiky a židovské propagandy, odpovídám si. ... Židovská propaganda se nám snaží vsugerovat, že jsme jeden z nejhorších národů, kde je zlodějem každý druhý, ne-li úplně každý. Zrovna od Židů taková kritika ale sedne ...,“ napsal Bartoš v článku.

Dějství druhé: Albertov 2015

Na oslavě 17. listopadu 2015 prezident Zeman vystoupil na jednom pódiu s extremistou Martinem Konvičkou. Tím extremistou, který vyvolal mj. paniku na Staroměstském náměstí. Hrad se tehdy hájil, že netušil „co Konvička je zač“. Proti však hovoří to, že o Martinovi Konvičkovi se psalo ve zprávě o extremismu Ministerstva vnitra ČR již v roce 2014 a od té doby pravidelně a to jak výroční zprávy, tak čtvrtletní. To, že by hrad nečetl zprávy o extremismu je nepravděpodobné a pokud, jedná se o absolutní amatérismus.

Dějství třetí: Hradní strana ve spáru Okamury

Hradní strana SPO, která teprve nedávno vypustila ze svého názvu „Z“, kterým se hlásila přímo k prezidentovi Zemanovi (Zemanovci) se pro krajské volby 2016 spojil se stranou Tomia Okamury SPD. Ta se ve zprávách o extremismu objevuje již od svého vzniku, tedy roku 2015.

Dějství čtvrté: 17. listopad 2016

Prezident Zeman před výročím odjíždí do Lán, v ulicích však řádí ve jménu prezidenta ultrapravice. Na Letné se na "shromáždění na podporu prezidenta" schází například Tomáš Ortel nebo již zmíněný Adam B. Bartoš. Akce vyvrcholila průvodem, který měl projít Židovským městem (neúspěšně). Během průvodu extremistů se provolávají hesla jako „ať žije Zeman“.

Společná agenda?

Otázkou tedy je, co ultrapravici a prezidenta Zemana přitahuje tak k sobě. Kromě společného lobby, který tvoří proruské zpravodajské weby jako Aeronet, AC24 nebo Parlamentní listy to je do jistý míry společná agenda. To se netýká však jen protiuprchlické rétoriky. Právě ultrapravici a hrad spojují i názory na inkluzi nebo zpřísnění podmínek sociálních dávek pro dlouhodobě nezaměstnané.

Je prezident Zeman ultraparavičák?


To si netroufám tvrdit. Dle mého názoru mezi hradem a ultraparvicí existuje jistá synergie. Ultrapravice za hrad hraje roli „užitečných idiotů“, kteří za něj zvládnou agresivní úlohu v ulicích a na sociálních síti. V druhé synergii je pak s proruskými servery, které za hrad zvládají roli „propagandistickou“. Díky nim například mezi lidmi je velmi rozšířený názor, že prezident Zeman „zastavil uprchlickou vlnu“. V realitě přitom nic takového neudělal, protože k tomu nemá ani žádné pravomoce.

Autor: Jan Cemper | pátek 2.12.2016 15:18 | karma článku: 23.06 | přečteno: 978x

Další články blogera

Jan Cemper

Okamurovo míchání ras

Předseda SPD Tomio Okamura v pátek na jednání během jednání o „návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České republiky“ přednesl projev, ve kterém začal propagovat doslova nacistickou ideologii o míchání ras.

25.11.2018 v 22:22 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Jan Cemper

„Švédští demokraté“ a jejich nacistické kořeny

Nyní je moderní kde koho nazývat neonacistou. Tu SPD Tomia Okamury, tu AfD, tu někoho jiného. Ne, tyto strany jsou silně populistické, nacionalistické, ale neonacistické nejsou.

11.9.2018 v 17:36 | Karma článku: 20.44 | Přečteno: 3338 | Diskuse

Jan Cemper

Poskytovatel rychlých půjček, manažer Argemy jako odborník na kulturu, to jsou lídři SPD

Myslíte si, že je to s touto republikou zlé a při pohledu například na celoživotního poslance Marka Bendu se vám dělá zle? S touto republikou může být ještě hůře.

2.10.2017 v 12:11 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 3118 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Čunek opět klame a dokonce se dovolává Tomáše Bati

To, že se hejtmanovi Zlínského kraje schválení zpracování studie nazvané Modernizace a dostavba KNTB ve Zlíně pod fousy nepůjde, jsem čekal. Stejně, jako to, že bude to, co nevymyslel on, dál dehonestovat. A nemýlil jsem se!

17.9.2019 v 15:55 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 217 |

Tomáš Flaška

Poklonkování premiéra prezidentovi

Krok za krokem se nám přibližuje prezidentský systém. Přitom teď už se premiér nemusí obávat, že mu prezident neudělí milost. Tak proč před ním pořád chodí po kolenou?

17.9.2019 v 14:56 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1363 |

Jiří Fremr

Strany, nemnožte se! Dámy a pánové, vstupujte!

Na facebooku jsem si všiml, že marketér Martin Jaroš prý nakonec novou stranu nezaloží. To je pro mne moc dobrá zpráva.

17.9.2019 v 13:28 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 118 | Diskuse

Milan Slatinský

Má u nás naději návrat vlády lidu?

Neuvěřitelné je u nás posilování nesoudných, méně dokonalých a mravně pokřivených lidí, kterým představitelé moci umožňují seberealizaci, zatímco lidé s ambicemi být prospěšní společnosti, jsou potlačování a existenčně stresování.

17.9.2019 v 13:21 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 668 | Diskuse

Miroslav Gruner

Není zastavení trestního stíhání premiéra účelovým zneužitím práva?

Aktéři založení oné malé firmy museli podle mého názoru vědět, že projekt samofinancovatelný není, tudíž že museli kalkulovat od začátku s napojením Čapího hnízda na Agrofert, a tedy že zcela úmyslně obešli zákon, a jsou tedy vini

17.9.2019 v 12:42 | Karma článku: 21.38 | Přečteno: 643 | Diskuse
Počet článků 237 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2005

Narodil jsem se v roce 1986 a v současné době bydlím na Kolínsku. Snažím se propagovat etický způsob života k ostatním lidem (bez rasismu, homofobie, sexismu...) i zvířatům a přírodě (vegatariánství a ekologii) a také demokratické principy. Jsem administrátorem kampaně Proti projevům nenávisti. Dále se mj. podílím na projektu "S barvou ven", či ekologických aktivitách. Jsem řadový člen Strany zelených.

Najdete na iDNES.cz